NICHE-PARFEMY.cz

Niche parfémy a interiérové vůně

0
Your Cart

Trudon

Trudon

Nejslavnější výrobce svíček na světě

TRUDON je značka, která je na trhu nepřetržitě od roku 1643. Jde o nejslavnějšího a nejstaršího výrobce svíček na světě, jež byl dodavatelem královských dvorů a nejslavnějších katedrál. Z původních svíček, určených ke svícení v královských komnatách, se v době elektrifikace přeorientovali na svíčky vonné. 

Nejvyšší kvalita

Značka dbá na použití nejkvalitnějších surovin. Věděli jste, že parfémové složky pro svíčky vyvíjí uznávaní parfuméři z jihofrancouzského Grasse – města považovaného za světové hlavní město parfémů? Kvůli velkému podílu kvalitních vonných složek voní svíčky Trudon tak intenzivně!

Dnes produkty TRUDON najdete pouze na exkluzivních místech jako je Saks či Harrods. A my máme tu čest, že ji smíme zastupovat v České republice.

Luxusní svíčky Trudon

Svíčky TRUDON jsou vyráběny ve francouzské Normandii z vysoce kvalitních evropských přírodních vosků – bez použití sójového vosku. Tyto luxusní svíčky jsou zasazeny do ručně vyráběného skla z italského Vinci, proto co kus, to unikát a sklo po vyhoření svíce zůstává elegantním doplňkem.

Každá jednotlivá vůně vypráví unikátní příběh. Právě na příbězích staví tvůrci niche vůní. Když mluví o inspiraci – většinou skloňují slova jako vzpomínky na lásku, vzpomínky na dětství, vysněné místo na zemi, historická událost či umělecké dílo. Pomocí vůní vás mistři parfuméři v mysli přenesou na vzdálená místa nebo vyvolají dávno zapadlé vzpomínky.

Každá vůně Trudon je jiná a každá vypráví svůj vlastní příběh, například:

 • kdo někdy navštívil Maroko, vzpomene na slavný marocký mátový čaj – vůně ABD EL KADER je právě tak svěží a jiskrná jako marocký mátový čaj, a jde aktuálně o nejprodávanější svíčku značky Trudon;
 • ERNESTO, druhá nejprodávanější svíčka, vás vtáhne do kubánského baru, kde v přítmí na kožených sedačkách muži popíjí rum a kouří doutníky;
 • romantická květinová vůně JOSEPHINE je inspirovaná osudem francouzské císařovny, manželky slavného vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparte;
 • silná, ale svůdně elegantní vůně ODALISQUE vás přenese do dob Osmanské říše, k tamním otrokyním, které sloužily ženám sultána;
 • svěží, noblesní vúně inspirovaná nádhernou vilou CYRNOS nedaleko Monaka, která na počátku 20. století přitahovala umělce a aristokracii, ve vás vzbudí vzpomínky na dovolenou, kdy na středomořském pobřeží otevřete okenice a vzduch k vám zavane vůni místních květin a bylin.

Kterému příběhu podlehnete vy? Vrátíte se s námi do dětství, do růžových palácových zahrad, či se přenesete do luxusní letní vily na pobřeží Monaka?

Vůně otevírají vzpomínky i nové horizonty,
vůně nemají hranic.

monika-podpis-1-2

Na rozdíl od mnoha známých značek Trudon nepoužívá jako hlavní složky parafín ani sojový vosk.
Jde o nejrozšířenější suroviny, ze kterých se vyrábí levné svíčky, ale parafín – jakožto produkt z ropy – i sója, která má výraznou ekologickou stopu a negativní dopad na životní prostředí, nejsou v souladu s filozofií značky Trudon. Trudon zodpovědně vybírá a testuje ty nejkvalitnější materiály. Svíčky jsou vyráběny z kvalitních evropských rostlinných olejů.

Limitovaná
vánoční edice

Pro vánoční atmosféru a pohodu.

 • Svíčka Trudon Felice – vánoční edice
  vůně vánočního punče, 270g

  2 390 
  Kombinace citrusových, kořenitých a ovocných tónů Felice spojuje citrusové a vánoční koření: náznaky vanilky a medu dodávají sladkost gurmánským vůním kandovaného ovoce a muškátového oříšku. Vonná svíčka Felice je opravdovým vánočním dárkem a je v srdci slavnostní: se zářící hvězdou,…
 • Svíčka Trudon Fir – vánoční edice
  vůně vánočního stromečku, 270g/2800g

  2 390 14 980 
  Náznaky myrhy a absolutu kadidla dodávají hloubku horním tónům vůně - sibiřské borovice a jedle. Svíčka s vůní jedle vnáší samotnou podstatu vánočního stromku.
 • Svíčka Trudon Gabriel – vánoční edice
  gurmánská vůně krbového ohně, 270g/2800g

  2 390 14 980 
  Gabriel vnáší do chladných zimních odpolední vítané teplo. S tóny kůže, kašmírového dřeva a kandovaných kaštanů utká tato vůně šťastné a útulné vzpomínky.
 • Bohužel vyprodáno

  Svíčka Trudon Gloria – vánoční edice
  vůně dřeva a koření, 270g

  2 390 
  Vonná svíčka Gloria oslavuje tento světelný impuls a zahřeje místnost vůní páleného dřeva – složenou z tónů indonéského pačuli, haitského vetiveru a cedrového dřeva. Kolem ní jsou zahaleny kořenité tóny skořice, hřebíčku a muškátového oříšku a náznak citrusů.
 • Svíčka Trudon Abd el Kader
  vůně marockého mátového čaje, 270g/800g/2800g

  2 050 14 980 
  Pojďte se společně zatoulat po orientálním marockém tržišti, obklopí vás nádherná vůně marockého mátového čaje, citronu, vanilky, hřebíčku a jasmínu.
 • Svíčka Trudon Abd el Kader v alabastru
  vůně marockého mátového čaje, 270g

  3 980 
  Pojďte se společně zatoulat po orientálním marockém tržišti, obklopí vás nádherná vůně marockého mátového čaje, citronu, vanilky, hřebíčku a jasmínu.  
 • Svíčka Trudon Balmoral
  vůně anglické louky v mlze, 270g

  2 100 
  Po dešti se z anglických plání zvedá mlha v zemitém oparu. Vlhké kapradiny, výhonky a louky všude kolem. Pod paprsky slunce, jež vysouší následky bouře, odevzdávají rostliny zvolna své bylinné vůně prolétajícímu větru.
 • Svíčka Trudon Cire
  vůně medu, 270g/2800g

  2 200 14 980 
  CIRE znamená v překladu vosk. Svíčka CIRE je návrat ke kořenům, pocta včelám a včelímu vosku - sladká jemná vůně včelího vosku a medu, z jejíhož prodeje je část prostředků věnována nadaci na ochranu endemické včely tmavé.  
 • Svíčka Trudon Cyrnos
  jemná vůně Středomoří, 270g/800g

  2 100 5 700 
  Vůně Cyrnos vám připomene chvíli, kdy otevřete okno s výhledem na azurové moře a teplý středomořský vánek k vám zanese vůni středomořských květin, citrusů a bylin. Ve své vonné zahradě vítala slunná vila Cyrnos horní vrstvy společnosti počátku 20. století,…
 • Svíčka Trudon Dada
  vůně čaje a vetiveru, 270g

  2 050 
  Naprosto živá vůně vhodná do moderního interiéru. Váš domov provoní mysl dráždící pronikavá vůně drcené máty a eukalyptu, zjemněná hřejivostí heřmánku.
 • Svíčka Trudon Ernesto
  mužná vůně kůže a tabáku, 270g/800g/2800g

  2 050 14 980 
  Jeden z bestsellerů Trudon vás hřejivou vůní vtáhne a přenese na Kubu, do dob Ernesta Che Guevary, kde v potemnělém kubánském baru muži popíjí rum a kouří doutníky na dřevěných židlích a kožených sedačkách. Velmi mužná vůně tabáku, rumu, kůže…
 • Svíčka Trudon Estérel
  divoká rostlinná kompozice, 270g

  2 200 
  Mimosa, dovezená z Austrálie britskými botaniky na přelomu 19. století, se stala kvítkem Azurového pobřeží: sluneční keře nyní kvetou na svazích horského masivu Esterel. Parfém Estérel, divoká rostlinná kompozice, je živý a jemný jako shluky mimózy.
 • Svíčka Trudon Joséphine
  vůně rozkvetlé růžové zahrady, 270g/800g

  2 100 5 700 
  Tlumené světlo úsvitu proklouzlo záhony. Jemný stín se plíží mezi růže, jasmín, kamélie a kosatce. Svým jemným zeleným palcem probouzí oslňující vůni zahrady císařovny Josephine Bonaparte, manželky Napoleona.
 • Svíčka Trudon Maduraï
  jemná vůně indického jasmínu, 270g/800g/2800g

  2 200 14 980 
  Jemná květinová vůně ylang-ylang a jasmínu, květiny, která hraje zásadní roli v indických mýtech, legendách i každodenních rituálech.
 • Svíčka Trudon Manon
  vůně čerstvě vypraného prádla, 270g

  2 050 
  Lahodná vůně skříní s vypraným oblečením či čerstvě omytých dlážděných podlah připomíná mycí dny hrdinů George Sandové a pařížských služebných. Mezi hromadami vyšívaných lněných prostěradel na dámské zdobené posteli se mísí vůně levandule a pomeranče s vůní mýdla.
 • Svíčka Trudon Mary
  dřevitá vůně cedru a guajaku, 270g/2800g

  2 200 14 980 
  Vůně Mary je teatrální, drzá, květinová a zároveň kořeněná vůně slaměnky, tuberózy, badyánu v horních tónech, přecházející do dřevitých vůní pačuli, cedru a guajakového dřeva.
 • Svíčka Trudon Ottoman
  silná vůně kořeněných růží a medového tabáku, 270g

  2 100 
  Velmi výrazná, těžší hřejivá vůně vás přenese do dob dávné Konstantinopole, kde se mísí vůně květin, tabáku a kůže.
 • Svíčka Trudon Ourika
  delikátní vůně pudrového kosatce, 270g

  2 200 
  Ourika je smyslným útěkem, zkoumáním pikantního charakteru kosatce. Kosatec, který se pěstoval v úrodných údolích a zahradách od starověku, hrál také roli v egyptské mytologii: velmi symbolický je kosatec spojen s Horem, sokolím bohem, který spojuje nebe a zemi.
 • Svíčka Trudon Reggio
  jemná vůně citrusových plodů Kalábrie, 270g/800g/2800g

  2 200 14 980 
  Milujete středomořské slunce a dlouhé letní večery plné lehkého vánku? Reggio vás okouzlí vás svěží jemnou vůní v níž se mísí vůně mandarinkovníku, mimózy a grepu.
 • Svíčka Trudon Rose Poivrée
  jemná vůně růží, 270g

  2 200 
  Jemná vůně pugetu čerstvě nařezaných růží doplněná jemným harmonickým nádechem pepře evokuje lásku Marie Antoinetty k této květině.
 • Svíčka Trudon Salta
  aromatická vůně grapefruitu a květin, 270g

  2 200 
  Číňané považovali grapefruit za jedno ze tří svatých plodů, spolu s broskví a citronem, a byl symbolem prosperity a plodnosti. Hesperid, který je také vysoce ceněný Řeky a Římany, má ostrou svěžest: oblast Salta, známá pro své bohaté terroir a…
 • Svíčka Trudon Spiritus Sancti
  rituální vůně pryskyřice a kadidla, 270g

  1 950 
  Příjemná jiskrná vůně kadidla mistrně namíchaného s jemnou vůní konvalinek a pryskyřice uklidní vaši mysl a přenese vás do pařížských katedrál 16. století. Jedná se o vůní až rituální, která je ideální k rozjímání, zklidnění či meditacím.
 • Svíčka Trudon Tadine
  dřevitá kořeněná vůně, 270g

  2 200 
  Když Angličan Edward Foxhall v roce 1840 objevil santalové dřevo na ostrově Isle of Pines v Nové Kaledonii, bylo v Evropě neznámé. Na konci 19. století mělo ušlechtilé kořeněné dřevo již docela rozsáhlý rodokmen: v sanskrtu se nazývalo „candana“ nebo…
 • Trudon La Cloche – ochranný poklop

  1 995 
  Ochranný poklop na vonnou svíci TRUDON. Poklop je nejen pěkným dekorativním prvkem, ale zároveň udrží vůni svíce, kterou načichne uzavřený vzduch. Stačí poklop nadzvednout a přivonět a vyvolá to ve vás všechny ty pocity, které na svících TRUDON milujete.

Evropský produkt

Svíčky Trudon jsou vyráběny z evropských materiálů a důraz je při výrobě kladen i na velké procento ruční práce.

Dlouholetá tradice a kvalita

Kvalita zpracování svíček Trudon je ověřena staletími, svíčky vyrábí od roku 1643, tedy téměř 500 let

Všechny parfémové složky Trudon jsou vyvinuty ve spolupráci s renomovanými parfuméry a vyrobeny s maximální péčí a trpělivostí od výběru surovin, přes testování až po finální míchání s voskem

Odpovědnost, udržitelnost a ochrana přírody

V roce 2018 se společnost zavázala k zachování biologické rozmanitost regionu. Ve spolupráci s místní rezervací tmavých včel Orne pomáhá Maison Trudon chránit evropskou tmavou včelu (Apis mellifera mellifera), endemický (tj. jinde se přirozeně nevyskytující) druh a zásadní článek v řetězci biologické rozmanitosti regionu, klíč k přežití všech druhů.

Evropská tmavá včela je dnes ohrožena intenzitvním zemědělstvím a průmyslovými včelařskými postupy. Toto partnerství je dokonalým příkladem motta Cire Trudon od roku 1643: “Deo regique laborant”, neboli “Oni (včely) pracují pro Boha a krále.”

Trudon pomáhá ve spolupráci s Orne Dark Bee Conservatory k ochraně evropské tmavé včely, endemického (původního) druhu, přímo se finančně podílí na zavádění opatření v oblasti ochrany přírody a zároveň do projektu ochrany přímo odvádí 4% z prodeje svíčky Cire

Vonné vosky do aromalampy

Tzv. cameo, neboli malé portréty – jedná se o tavné vosky, které lze použít do aromalampy nebo jen tak pro radost. Udávaná doba uvolňování vůně je až 8 hodin. Velikost vosku je cca 4x5cm, dodáváno po jednom v malé papírové krabičce. Vosky mají stejnou vůni jako velké svíce, ale nemusí být – vzhledem ke své velikosti – stejně intenzivní. Cameo jsou ideální jako tester před koupí velké svíčky.

 • Trudon aromalampa La Promeneuse

  7 800 
  La Promeneuse je dekorativní předmět určený k rozptýlení vůní Trudon. Po umístění cameo (taveného vosku/medailonku) do keramické misky pod ní zapalte čajovou svíčku. Zahřáté cameo se roztaví a rychle uvolní svou vůni do vzduchu. La Promeneuse umožňuje snadnou výměnu vůní.…
 • Luxusní vonný vosk Trudon Rose Poivrée
  vosk do aromalampy, jemná vůně růží

  149 
  Bujná kytice čerstvých růží evokuje lásku Marie Antoinetty k této květině. Nádech černého pepře v srdci růže dodává jemnou, nečekanou harmonii.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Spiritus Sancti
  vosk do aromalampy, vůně kadidla

  149 
  Střípky karmínu, zlata a olibanu, opojný a svatý parfém oltářních svící, luxusní povzbuzení smyslů. Pod hlavní lodí katedrály se do duší vnáší jásavý chór a svaté vůně.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Abd el Kader
  vosk do aromalampy, vůně marockého mátového čaje

  149 
  Pojďte se společně zatoulat po orientálním marockém tržišti, obklopí vás nádherná vůně marockého mátového čaje, citronu, vanilky, hřebíčku a jasmínu.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Mary
  vosk do aromalampy, kořeněná vůně

  149 
  Vůně Mary je teatrální, drzá, květinová a zároveň kořeněná vůně slaměnky, tuberózy, badyánu v horních tónech, přecházející do dřevitých vůní pačuli, cedru a guajakového dřeva.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Reggio
  vosk do aromalampy, vůně citrusových plodů Kalábrie

  149 
  Milujete středomořské slunce a dlouhé letní večery plné lehkého vánku? Reggio vás okouzlí vás svěží jemnou vůní v níž se mísí vůně mandarinkovníku, mimózy a grepu.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Joséphine
  vosk do aromalampy, vůně rozkvetlé zahrady

  149 
  Tlumené světlo úsvitu proklouzlo záhony. Jemný stín se vplíží mezi růže, jasmín, kamélie a kosatce. Svým jemným zeleným palcem probouzí oslňující vůni císařské zahrady.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Cyrnos
  vosk do aromalampy, vůně Středomoří

  149 
  Ve své vonné zahradě vítala slunná vila Cyrnos horní vrstvy společnosti počátku 20. století, jež si zde ve stínu borovic a fíkovníků užívali výhled na Azurové pobřeží, ovívané suchým teplým vzduchem s vůní levandule a citrusů.
 • Luxusní vonný vosk Trudon Ernesto
  vosk do aromalampy, vůně kůže a tabáku

  149 
  Pojďte se s námi zatoulat do kubánskeho baru. Ucítíte vůni tabáku, rumu, kůže a dřeva.

Neparfémované svíčky a svícny

Neparfémované svíčky Trudon jsou vyráběny tradičními metodami v dílně v Normandii. Tyto svíčky, barvené v malých sériích nebo přelakované exkluzivními barvami, jsou vyrobeny z vosku nejvyšší kvality. Nekapou a nekouří.

 • Pozlacený svícen Trudon “Dutch”

  1 480 
  Každodenní rituály v Trudon přicházejí s pocitem královské hodnosti a vznešenosti: inscenované pomocí divadelních svícnů a kandelábrů, do hry vstupuje jejich štíhlá silueta. Tento pozlacený holandský svícen je vyroben pro kuželové svíčky Madeleine.
 • Pozlacený svícen Trudon “Flower”

  1 480 
  Každodenní rituály v Trudon přicházejí s pocitem královské hodnosti a vznešenosti: inscenované pomocí divadelních svícnů a kandelábrů, do hry vstupuje jejich štíhlá silueta. Tento pozlacený květinový svícen je vyroben pro kuželové svíčky Madeleine.
 • Svíčky Trudon Madeleine Fire Red

  590 
  Tyto svíčky nazývané Madeleine se používaly k osvětlení kostela Madeleine v Paříži. Jsou vyráběny tradičními metodami v naší dílně v Normandii. Svíčky Madeleine, barvené v malých sériích, jsou vyrobeny z vosku nejvyšší kvality. Nekapou a nekouří. Každá krabička obsahuje 6…
 • Svíčky Trudon Madeleine Silver

  590 
  Tyto svíčky nazývané Madeleine se používaly k osvětlení kostela Madeleine v Paříži. Jsou vyráběny tradičními metodami v naší dílně v Normandii. Svíčky Madeleine, barvené v malých sériích, jsou vyrobeny z vosku nejvyšší kvality. Nekapou a nekouří. Každá krabička obsahuje 6…
 • Svíčky Trudon Madeleine White

  590 
  Tyto svíčky nazývané Madeleine se používaly k osvětlení kostela Madeleine v Paříži. Jsou vyráběny tradičními metodami v naší dílně v Normandii. Svíčky Madeleine, barvené v malých sériích, jsou vyrobeny z vosku nejvyšší kvality. Nekapou a nekouří. Každá krabička obsahuje 6…

Voskové busty osobností francouzské historie

Voskové busty jsou originální dekorací pro váš interiér. Busta Napoleona nebo Ludvíka ozdobí polici s knihami, komodu i jiné zákoutí vašeho domu či bytu. Ve vstupní hale či obývacím pokoji upoutá a oslní každou vaši návštěvu. Busty nedoporučujeme pálit, jsou určeny pro dekoraci.
 • Vosková busta Trudon – L’Esclave
  35cm

  4 980 
  "Proč se narodit jako otrok" je jméno, které dal sochař a malíř Jean-Baptiste Carpeaux (1827-1875) sérii bust, které vytvořil kolem roku 1870. Na vrcholu své kariéry, těšíc se ochraně Napoleona III., byl pověřen městem Paříž, aby navrhl Fontaine de l'Observatoire…
 • Vosková busta Trudon – Napoleon
  24cm

  2 800 
  Jakmile začalo období konzulátu, Napoleon Bonaparte (1769-1821) si uvědomil, jak je důležité, aby byl jeho portrét ukázán francouzskému lidu. Tak inicioval povznesení své vlastní legendy. Byly použity všechny možné nosiče jeho podobizny, od soch po tabatěrky a vějíře. Množství předmětů…
 • Vosková busta Trudon – Alexander
  24cm

  2 800 
  Louise abyl synem architekta Alexandra-Théodora Brongniarta (1739-1813), který se proslavil návrhem budovy burzy v Paříži a přeměnou hřbitova Père Lachaise. Jean-Antoine Houdon (1741-1828) je považován za „sochaře osvícenství“ a do kamene zafixoval portréty významných osobností té doby, včetně carské Kateřiny…
 • Vosková busta Trudon – Ludvík XIV.
  35cm

  4 980 
  Absolutní autorita: brada vzhůru, hrdé poprsí a pohrdavý postoj, vládne král Slunce. „Louis XIV à cheval“, zvěčněný v 7 metrů vysoké monumentální soše od Françoise Girardona (1699), se stal středobodem Place Vendôme, než byla socha v roce 1792, během francouzské…

Vonné difuzéry a náhradní náplně

 • Difuzér Trudon Abd el Kader
  vůně máty, 350ml

  3 980 
  Pojďte se společně zatoulat po orientálním marockém tržišti, obklopí vás nádherná vůně marockého mátového čaje, citronu, vanilky, hřebíčku a jasmínu.
 • Difuzér Trudon Cyrnos
  jemná citrusová vůně, 350ml

  3 980 
  Ve své vonné zahradě vítala slunná vila Cyrnos horní vrstvy společnosti počátku 20. století, jež si zde ve stínu borovic a fíkovníků užívali výhled na Azurové pobřeží, ovívané suchým teplým vzduchem s vůní levandule a citrusů.
 • Difuzér Trudon Ernesto
  dřevitá vůně kůže a tabáku, 350ml

  3 980 
  Pojďte se s námi zatoulat do kubánskeho baru. Ucítíte vůni tabáku, rumu, kůže a dřeva.
 • Difuzér Trudon Joséphine
  vůně rozkvetlé zahrady, 350ml

  3 980 
  Tlumené světlo úsvitu proklouzlo záhony. Jemný stín se vplíží mezi růže, jasmín, kamélie a kosatce. Svým jemným zeleným palcem probouzí oslňující vůni císařské zahrady.
 • Difuzér Trudon Maduraï
  jemná vůně indického jasmínu, 350ml

  3 980 
  Jemná květinová vůně ylang-ylang a jasmínu, květiny, která hraje zásadní roli v indických mýtech, legendách i každodenních rituálech.
 • Difuzér Trudon Odalisque
  silná orientální vůně, 350ml

  3 980 
  Květ pomerančovníku zabalený v citrusových a dřevěných kůrách splétá malířův sen, z něhož uniká bledé vlnění kouře vodní dýmky.
 • Difuzér Trudon Spiritus Sancti
  rituální vůně pryskyřice a kadidla, 350ml

  3 980 
  Příjemná jiskrná vůně kadidla mistrně namíchaného s jemnou vůní konvalinek a pryskyřice uklidní vaši mysl a přenese vás do pařížských katedrál 16. století. Jedná se o vůní až rituální, která je ideální k rozjímání, zklidnění či meditacím.
 • Náhradní náplň do difuzéru Trudon – různé vůně
  300ml

  1 995 
  Náhradní náplň do difuzéru Cire Trudon

Luxusní vonné pokojové spreje

 • Room spray Trudon Joséphine
  375ml

  4 650 
  Tlumené světlo úsvitu proklouzlo záhony. Jemný stín se vplíží mezi růže, jasmín, kamélie a kosatce. Svým jemným zeleným palcem probouzí oslňující vůni císařské zahrady.
 • Room spray Trudon Ernesto
  375ml

  4 850 
  Pojďte se s námi zatoulat do kubánskeho baru. Ucítíte vůni tabáku, rumu, kůže a dřeva.
 • Room spray Trudon Abd el Kader
  375ml

  4 850 
  Pojďte se společně zatoulat po orientálním marockém tržišti, obklopí vás nádherná vůně marockého mátového čaje, citronu, vanilky, hřebíčku a jasmínu.

Historie značky

Ze svíček Trudon na vás dýchne historie. Přenesete se do dob krále Ludvíka či Napoleona Bonaparte.

Zavřete oči a zhluboka se nadechněte, ucítíte vůni majestátních katedrál i exotických dálek. Kolik dnešních značek může říci, že za sebou má téměř 500 let historie, že byly u okamžiků, jež tvořily dějiny?

S precizně zpracovanými svícemi Trudon dostanete do ruky kousek historie, váš kousek historie, který ozvláštní a příjemně ovoní každý interiér.

1643 / Claude Trudon se stává majitelem obchodu na ulici Saint Honoré v Paříži. Tam prodává koření a svíčky.

1702 / Michel Brice Péan de Saint Gilles zakládá výrobu na bělení vosků a výrobu svíček ve městě Antony jižně od Paříže

1719
/ Výroba se stává Royal Manufacture, jedinou výrobou svíček, která kdy získala tento titul.

1737
/ Jérôme Trudon jako dědic Trudon kupuje společnost Royal Wax Manufacture v Antony. Inovuje a zdokonaluje umění výroby dokonale bílých svíček z včelího vosku. Jeho mottem se stává „DEO REGIQUE LABORANT“, což znamená: „Pracují pro Boha a krále.“, „Oni“ jsou v tomto významu včely.

1811
/ Značka Trudon dodává své svíce na francouzský císařský dvůr.

1889
/ Bratři Carrièrovi, nástupci rodiny Trudonů a know-how, získávají zlatou medaili za inovaci přinesenou do jejich svíček.

Z čeho se běžně dostupné svíčky vyrábí?

Parafín
Jde o látku, která vzniká v rámci ropného průmyslu, původně jako kal, který se usazuje na dně sudů, načež je pomocí rozpouštědel čištěn a dále používán. Hořením parafínových svíček dochází k uvolňování nebezpečných látek (toxinů, karcinogenních látek) do ovzduší, svíčky při hoření černě čadí – tyto látky mají obecně negativní dopad zejména na dýchací a nervovou soustavu. Dle některých průzkumů mohou způsobit alergie, astma, kardiovaskulární či kožní problémy nebo rakovinu. Svíčky z parafínu jsou často barveny a parfémovány syntetickými látkami, které mohou též mít negativní dopad na vaše zdraví. I zde však platí, že existuje méně kvalitní i více kvalitní parafín.

Přírodní vosky (tedy též vosky používané značkou Trudon)
Nejde o produkt petrochemického průmyslu, narozdíl od parafínu, ale o produkty přírodního – resp. rostlinného původu, a tedy s předpokladem minimálních škodlivých efektů pro organismus. Není ale olej jako olej, či vosk jako vosk.

Přírodní vosky

Sojový vosk
Plusy: Všeobecně se uvádí, že svíčka ze sojového vosku uvolňuje až o 90% méně sazí než parafínová svíčka. Sojový vosk neuvolňuje toxické a karcinogenní látky. Jde o obnovitelný zdroj, nicméně sója je jednoletá plodina. Sojové svíčky vydrží dlouho hořet.
Mínusy: Sója je v převážné většině pěstována za použití geneticky modifikovaných (GMO) hnojiv. Pro získání vosku ze sójového oleje též mohou být použita chemická rozpouštědla. Chcete-li tedy mít z pálení opravdu dobrý pocit – co do životního prostředí a vašeho zdraví – museli byste pátrat po svíčkách a výrobcích s bio certifikací, plus si dát pozor na to, aby do sojového vosku nebyly přimíchány další složky jako parafín, za účelem snížení ceny. Bohužel i některé produkty uváděné jako 100% sojové mívají část přidané parafínové složky. Na místě je tedy ostražitost.

Řepkový vosk
Řepkový vosk získáváný z řepkového oleje může být narozdíl od sóji výsledkem lokální Evropské produkce, tedy plus pro ty z vás, kteří preferujete produkty jež nejsou z opačné strany světa. Co se týká ostatních plusů a mínusů, je na tom řepkový vosk podobně jako sójový vosk. Při jeho výběru je vhodné pohlídat, aby šlo o bio produkt pěstovaný a vyrobený bez použití geneticky modifikovaných surovin.

Palmový vosk
Palmový vosk z palmového oleje je též diskutabilní produkt, zejména z pohledu vypalování deštných pralesů, ničení přirozených ekosystémů a vybíjení zvířat či ničení jejich domovů za účelem získání více ploch pro pěstování palem. Tudy se bohužel ubírá velká část produkce a kampaně týkající se potravinářského či kosmetického průmyslu v posledních letech určitě neunikly vaší pozornosti. Samozřejmě ale existují i certifikované produkty s fair-trade původem, které dbají na pěstování bez geneticky modifikovaných (GMO) přísad a ekologickou výrobu. Palmový olej je v tomto případě ekologičtější zdroj než sója, neboť nejde o plodinu jednoletou, ale výnos je opakovaný. Jak u sojového tak i u palmového vosku máte možnost pátrat a dopátrat se kvalitních produktů.

Včelí vosk
Pro běžnou komerční výrobu se dnes již víceméně nepoužívá, z důvodu jeho vysoké hodnoty a z důvodu negativního dopadu na včelstva jako taková – vytěžování včelího vosku je svým způsobem “krádež” od včel a je v rozporu s jejich ochranou.