NICHE PARFUME

Autorizované originální niche parfémy té nejvyšší kvality

0
Váš košík

Porozumění parfémovým rodinám: Na výpravě do tajemného světa vůní

Proces výběru dokonalého parfému vám může připadat jako náročná výprava do neznámých krajů, kde jste obklopeni širokou škálou vůní jež lákají a dráždí vaše smysly.

Ale nemějte obav, protože ve světě vůní existuje tajný jazyk, který vás může vést na vaší čichové cestě. Je to jazyk takzvaných rodin vůní – parfémových rodin. Tyto rodiny nám pomáhají pochopit rozmanitý svět parfémů tím, že je kategorizují na základě jejich dominantních vonných vlastností.

V dnešním blogu vás zveme, abyste s námi prozkoumali rodiny vůní a odhalili jejich jedinečné vlastnosti, což vám umožní snáze jít po olfaktorické cestě a dříve tak najít vaši signature – neboli charakteristickou – vůni. Případně více vůní. Neboť ruku na srdce, kdo z nás má na své poličce jen jeden parfém? Pro různé roční období, různé příležitosti… Ale o tématu potřeby více parfémů si povíme až v nějakém dalším článku.

Lara na tajemné cestě do říše vůní

Bylo tomu již před lety, kdy uprostřed polí a luk plných rozkvetlých květin stála mladá dospívající dívka jménem Lara, uchvácená silou okamžiku a jemným tancem okvětních lístků v lehkém jarním vánku. Toužila zachytit tuto pomíjivou krásu v lahvičce, nosit její esenci s sebou, kamkoli šla, připomenout si tento právě prožitý okamžik kdykoliv a kdekoliv.

V tu chvíli ještě netušila, že její pátrání po dokonalé vůni a uchování prchavého okamžiku ji přivede k objevování okouzlujícího bohatého světa rozličných rodin vůní, jež zdánlivě nemá hranic. V tu chvíli stála na začátku své dlouhé cesty.

IMG-20230618-WA0002

Rodina květinových vůní: nadčasová elegance

Lara v mládí léta chodila kolem starého domu s vysokou kamennou zdí, zpoza níž se vždy na jaře linula nádherná vůně květin a jitřila tak její představivost. Co se asi skrývá za tou vysokou zdí? Jaké vůně se to mísí ve vzduchu? Jsou to růže? Ne, je tam i něco dalšího, co je to? Dlouho se neodvážila na cizí pozemek ani koutkem oka nahlédnout, touha však rostla a byla stále silnější. Když po čase sebrala odvahu vstoupit starou dřevěnou brankou a vkročit hlouběji do voňavé zahrady, zjistila, že je obklopena orchestrem barevných květů. Bohatá rodina květinových vůní ji lákala svou nekonečnou škálou a nadčasovou elegancí. Chtělo se jí tančit, cítila se jak víla plovoucí v nepřeberném množství barev. Růže jí našeptávaly svá tajemství, jasmín uvolňoval své omamné aroma na metry daleko a lilie odhalovaly své jemné nevinné kouzlo.

Lara se dozvěděla, že květinové parfémy vyzařují ženskost a romantiku a evokují obrazy půvabných tanečních sálů a večerních procházek v rozkvetlých zahradách. Vůně květin Lara nyní spolehlivě pozná, kamkoliv jí kroky vedou, a vždy si vzpomene na tuto nádhernou rozkvetlou zahradu, do které se každé jaro nedočkavě vrací na okamžik snít. S parfémem z květinové rodiny vůní nemusí čekat na jaro, kdy příroda vlije novou sílu do všech květů a rozehraje symfonii jejich barev a esencí, ale může se alespoň ve vzpomínkách do této zahrady vracet po celý rok.

IMG-20230618-WA0013

Rodina orientálních vůní: exotické a tajemné

Zvědavost tahala Laru za srdce a nutila ji, aby nezůstala jen u květinových vůní, ale prozkoumávala též další tajemná zákoutí olfaktorického světa, o kterém již tušila, že je nesmírně bohatý a stojí za větší pozornost. Milovala, když babička pekla a vařila, ta omamná vůně koření linoucí se po celém domě. Stejně jako květinové vůně v ní i vůně koření vyvolávaly vzpomínky, na místa, na okamžiky, na dětství. Když tak měla příležitost navštívit trh s exotickým kořením, neváhala ani minutu. Ocitla se uprostřed místa plného barev a vůní, na místě plném koření, kardamonu, skořice a dalších, ambry a sametové sladké vanilky.

Rodina orientálních vůní ji učarovala svými svůdnými a tajemnými kompozicemi. Lara zjistila, že tyto parfémy jsou jako starověké příběhy, odkrývající vrstvy tepla a smyslnosti. S každým nádechem se cítila unesena do dalekých zemí, zahalená do hedvábných hábitů a obklopená šepotem intrik starých říší. Uvědomila si tak, že parfémy nejen vyvolávají vzpomínky, ale jeden nádech vám může rozproudit fantazii na plné obrátky, stačí jen zavřít oči a nechat se unášet.

IMG-20230618-WA0006

Rodina dřevitých vůní: přírodní a zemité

Nelze však jen létat hlavou v oblacích a snít, ač by takový bezstarostný život byl dozajista krásný. Někdy je nutné stát nohami pevně na zemi, najít v dnešních dobách nedoceněný kontakt s přírodou, zpomalit své kroky a na chvíli jen a prostě být. Být sám sebou, být sám se sebou.

Při hledání spojení se Zemí se Lara vydala do lesa, kde si prastaré stromy šeptaly svá tajemství. Kolik toho asi tito velikáni již prožili? Jaká tajemství lidé za léta zašeptali do dutin jejich kmenů? Z pohledu do jejich korun se zamotá hlava, jejich majestátnost budí respekt. Ten klid rozbíjený šuměním listí a třoucích se větví si pamatovala z dětství, kdy s rodiči chodila na procházky a užívala si vůni lesa po dešti se zpěvem probouzejících se ptáků v korunách. Vůně lesa není omezena ročním obdobím, les voní kdykoliv, na jaře, v létě i na podzim. V tom je jeho krása.

Rodina dřevitých vůní ji přijala s otevřenou náručí. Santalové dřevo, cedrové dřevo a pačuli naplnily vzduch svým zemitým objetím. Lara zjistila, že tyto vůně vyzařují sílu a sebevědomí, připomínající majestát přírody. Představovala si, jak prochází podzimním lesem, praskající listí pod nohama, zahalená do uklidňující přikrývky dřevitých vůní.

IMG-20230618-WA0011

Rodina citrusových vůní: osvěžující a šťavnaté

Lesy a luka voní na každém místě Země trochu jinak, specifické rostliny mají své specifické vůně a jejich objevování tak zdánlivě nemůže nabrat konce. Na letní dovolené na italském pobřeží záblesk ostrého letního slunce upoutal Lařinu pozornost a přitáhl ji k pulzujícímu háji citrusových stromů, v jejichž stínu mohla na chvíli usednout a odpočinout si od středomořského žáru.

Rodina citrusových vůní probudila její smysly svou osvěžující a pikantní povahou. Citrony, bergamoty a grapefruity líbaly její pokožku svou povzbuzující svěží chutí. Lara zjistila, že tyto vůně jsou jako šplouchnutí studené vody v horkém letním dni, energizující a povznášející její náladu do nebeských výšin. Představovala si, jak se prochází sluncem políbenými sady, jejichž citrusová štědrost je zdrojem čistého potěšení, lehkosti a energie.

IMG-20230618-WA0003

Rodina svěžích vůní: ostré a čisté

Vzduch byl prosycen nejen vůní citrusů a bylin, ale též čímsi, co jen sotva identifikovala a přesto tu vůni důvěrně znala. No ano, vůně soli, moře… Místní vánek byl tak jiný od vánku, který znala z domova. Možná právě proto milovala tyto letní dovolené, útěky ze všednosti a návraty k milovanému moři.

Když se Lara toulala po nedotčeném pobřeží, vdechovala vůni moře smíchanou se svěžestí zelených listů. Rodina svěžích vůní ji objala jako jemný mořský vánek. Vodní akordy, křupavé ovoce a rosou políbená zelenina pohladily její smysly. Emily si uvědomila, že tyto vůně ztělesňují pocit čistoty a vitality, jako čerstvě vyprané prádlo vlající ve větru. Představovala si, jak se vyhřívá v klidu přírody, kde každý nádech byl pozvání.

IMG-20230618-WA0015

Nikdy nekončící pouť

Tento příběh je zcela smyšlený a má vám posloužit jako barvitější popis jednotlivých parfémových rodin. A nebo není? Je na něm fragment pravdy, nebo se teprve skutečností stane? Kdo jednou propadne kouzlu vůní, najde svůj vztah k přírodě a jejím esencím, ten se vydá na nikdy nekončící cestu objevování, poznávání a učení se.

Po této cestě kráčíme nyní i my v Niche Parfume. Objevujeme bohaté vůně, rozšiřujeme si neustále obzory, hledáme pro vás ty nejlepší vůně růží, jasmínů, exotických dřev, citrusů.

Stejně jako dobře obnošené boty nebo drahocenný šperk, signature vůně se stává nedílnou součástí vašeho osobního stylu. Je to voňavý odraz osobnosti a zanechává stopy vzpomínek a emocí, ať jdete kamkoli. Pro někoho může být cesta svižná, protože narazí okamžitě na vůni, která ho chytne za srdce. Pro jiné to může vyžadovat trpělivost a zkoumání, protože zkouší řadu vůní a objevují nuance a jemnosti, které jsou v souladu s jejich duchem.

Hledání signature vůně je hluboce osobním úsilím. Zahrnuje pochopení vlastních preferencí, vzpomínek a emocí, které různé vůně vyvolávají. Jde o objevování rodin vůní, které rezonují nejhlouběji, ať už je to nadčasová elegance květinových parfémů, svůdné tajemství orientálních kompozic, uzemněné objetí dřevitých vůní, osvěžující chuť citrusových tónů nebo čistá vitalita svěžích vůní.

Oslavujme radost z objevování a intimní spojení mezi vůní a naším samotným bytím. Ať už ji najdeme na poli kvetoucích květin, na rušném trhu s kořením, v klidném lese nebo ve sluncem zalitém citrusovém háji, pátrání po této dokonalé vůni stále podněcuje naši duši a utká neviditelnou nit, která nás spojuje se světem vůní.

Nechť je vaše čichová cesta plná okouzlení, když budete prozkoumávat rodiny vůní a odemykat kouzlo své vlastní typické vůně. Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích o vaše oblíbené rodiny parfémů nebo vaše signature vůně.

niche-cz_fragrance-wheel_rodiny-parfemu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *