CIRE TRUDON je značka, která je na trhu nepřetržitě od roku 1643. A my máme tu čest, že ji smíme zastupovat. Nejslavnější výrobce svíček na světě byl dodavatelem královských dvorů a nejslavnějších katedrál. A i dnes jej najdete pouze na exluzivních místech jako je Saks či Harrods.

Svíčky CIRE TRUDON jsou vyrobeny z nejkvalitnějšího vosku z Normandie a zasazeny v ručně vyráběném skle z italského Vinci. Prastaré receptury dědící se z generace na generaci vám zajistí opojný zážitek vůní, kterým naprosto podlehnete.

V roce 2017 se rozhodla využít francouzská rodinná značka CIRE TRUDON své téměř čtyřsetleté know how ve světě vůní, pronikla do světa haute parfumerie a přinesla svoji první kolekci luxusních parfémů.

Luxusní svíčky z včelího vosku

V roce 2018 se společnost zavázala k zachování biologické rozmanitosti regionu. Ve spolupráci s místní rezervací tmavých včel Orne pomáhá Maison Trudon chránit evropskou tmavou včelu (Apis mellifera mellifera), endemický (tj. jinde se přirozeně nevyskytující) druh a zásadní článek v řetězci biologické rozmanitosti regionu, klíč k přežití všech druhů. Evropská tmavá včela je dnes ohrožena intenzivním zemědělstvím a průmyslovými včelařskými postupy. Toto partnerství je dokonalým příkladem motta Cire Trudon od roku 1643: „Deo regique laborant“ nebo „Oni (včely) pracují pro Boha a krále.“

Haute niche parfémy

Proč svíčky z pravého včelího vosku?

Možná, že jdeme proti proudu .. víme, že velké množství výrobců svíček vyrábí svíce ze sojového vosku, tak proč my preferujeme pravý včelí vosk? Právě proto, že nechceme jít s proudem, chceme vám nabízete autentické, kvalitní a přírodní produkty – produkty, které sami používáme a o kterých jsme přesvědčeni, že stojí za to. Důvodů proč tvrdíme, že včelí vosk je pro svíčky nejlepší, je několik. Máte-li zájem si trochu počíst, níže vás s naším pohledem seznámíme.

Z čeho se svíčky vyrábí?

Abychom hned od začátku nebyli zaujatí, dovolte nám nejprve trochu širší pohled na suroviny, ze kterých se svíčky vyrábí:

 • Parafín
  Co je vlastně parafín? Jde o látku, která vzniká v rámci ropného průmyslu, původně jako kal, který se usazuje na dně sudů, načež je pomocí rozpouštědel čištěn a dále používán. Hořením parafínových svíček dochází k uvolňování nebezpečných látek (toxinů, karcinogenních látek) do ovzduší, svíčky při hoření černě čadí – tyto látky mají obecně negativní dopad zejména na dýchací a nervovou soustavu. Dle některých průzkumů mohou způsobit alergie, astma, kardiovaskulární či kožní problémy nebo rakovinu. Svíčky z parafínu jsou často barveny a parfémovány syntetickými látkami, které mohou též mít negativní dopad na vaše zdraví. Abychom jen nehanili, i zde platí, že existuje méně kvalitní i více kvalitní parafín. Negativ je však celá řada, a my tuto cestou k voňavému a “zdravému” pálení nedoporučujeme.
 • Přírodní vosky
  Nejde o produkt petrochemického průmyslu, narozdíl od parafínu, ale o produkty přírodního – resp. rostlinného (a tedy s předpokladem minimálních škodlivých efektů pro organismus) původu. Není ale olej jako olej, či vosk jako vosk.

Přírodní vosky

 • Sojový vosk
  Plusy: Všeobecně se uvádí, že svíčka ze sojového vosku uvolňuje až o 90% méně sazí než parafínová svíčka. Sojový vosk neuvolňuje toxické a karcinogenní látky. Jde o obnovitelný zdroj, nicméně sója je jednoletá plodina. Sojové svíčky vydrží dlouho hořet.
  Mínusy: Sója je v převážné většině pěstována za použití geneticky modifikovaných (GMO) hnojiv. Pro získání vosku ze sójového oleje též mohou být použita chemická rozpouštědla. Chcete-li tedy mít z pálení opravdu dobrý pocit – co do životního prostředí a vašeho zdraví – museli byste pátrat po svíčkách a výrobcích s bio certifikací, plus si dát pozor na to, aby do sojového vosku nebyly přimíchány další složky jako parafín, za účelem snížení ceny. Bohužel i některé produkty uváděné jako 100% sojové mívají část přidané parafínové složky. Na místě je tedy ostražitost.
 • Řepkový vosk
  Řepkový vosk získáváný z řepkového oleje může být narozdíl od sóji výsledkem lokální Evropské produkce, tedy plus pro ty z vás, kteří preferujete produkty jež nejsou z opačné strany světa. Co se týká ostatních plusů a mínusů, je na tom řepkový vosk podobně jako sójový vosk. Při jeho výběru je vhodné pohlídat, aby šlo o bio produkt pěstovaný a vyrobený bez použití geneticky modifikovaných surovin.
 • Palmový vosk
  Palmový vosk z palmového oleje je též diskutabilní produkt, zejména z pohledu vypalování deštných pralesů, ničení přirozených ekosystémů a vybíjení zvířat či ničení jejich domovů za účelem získání více ploch pro pěstování palem. Tudy se bohužel ubírá velká část produkce a kampaně týkající se potravinářského či kosmetického průmyslu v posledních letech určitě neunikly vaší pozornosti. Samozřejmě ale existují i certifikované produkty s fair-trade původem, které dbají na pěstování bez geneticky modifikovaných (GMO) přísad a ekologickou výrobu. Palmový olej je v tomto případě ekologičtější zdroj než sója, neboť nejde o plodinu jednoletou, ale výnos je opakovaný. Jak u sojového tak i u palmového vosku máte možnost pátrat a dopátrat se kvalitních produktů.
 • Včelí vosk

Včelí vosk – čistý, přírodní a tradiční

Možná vás zaujaly ostatní přírodní vosky zmíněné výše. Možná, že je máte zrovna doma, pálíte si je pro domácí pohodu, a máte s nimi dobré zkušenosti. Necháváme si ale to nejlepší na konec … dovolte nám představit vám svíčky z pravého včelího vosku a důvody, proč si myslíme, že až je zkusíte, nebudete chtít jiné. Právě včelí vosk je totiž sice dražší, ale zároveň tradiční a nejčistší zdroj pro výrobu svíček. Svíčky z včelího vosku můžete potkat ve formě rolovaných (z plátů, možná jste je vyráběli jako děti v kroužku či ve škole) nebo odlévaných – právě odlévané, které od značky Cire Trudon nabízíme i my, mají oproti rolovaným lepší a delší hořlavost. Svíčky z včelího vosku při hoření příjemně voní a neuvolňují do ovzduší nežádoucí škodliviny.

Svíčky z včelího vosku při hoření vytváří negativní ionty v ovzduší, které neutralizují znečištující látky (prach, pachy apod.) a prokysličují mozek, což vede ke zvýšení pozornosti a vyšší duševní pohodě. V podstatě tak svíčky z včelího vosku reálně zlepšují náladu. Minimálně na nás v týmu Niche by Monika to funguje skvěle. Pozitivní efekt mají i na alergiky či astmatiky.

Má včelí vosk i negativa?

Nebudeme lhát, i v případě včelího vosku jsou určitá negativa. Pomineme-li vyšší cenu, která ale souvisí přímo úměrně s vlastnostmi a kvalitou výsledného produktu, jsou zde možná negativa plynoucí z podstaty jeho přírodního původu – tedy dopad na včely jako producenty této suroviny. Včely používají vosk jako alternativní zdroj potravy pro případy, kdy není v okolí dostatek kvetoucích rostlin, tedy například v období klimatických změn a většího sucha. Nešetrné získávání včelího vosku tak může mít negativní dopad do kondice včelstva. Trudon je situován v přírodním parku a zapojen do programů ochrany přírody. A právě to jsou další z důvodů, proč nenabízíme ledajaké svíčky z včelího vosku, ale právě svíčky Cire Trudon.

Proč zvolit svíčku od Cire Trudon?

 • Svíčky Trudon jsou vyrobeny z pravého včelího vosku, čisté, přírodní a cenné suroviny s historickou hodnotou
 • Kvalita svíček Trudon je ověřena staletími, svíčky vyrábí od roku 1643, tedy téměř 500 let
 • Trudon je od roku 1901 součástí přírodního parku Perche, jehož posláním je ochrana životního prostředí a biologické diverzity prostředí
 • Tudon pomáhá ve spolupráci s Orne Dark Bee Conservatory k ochraně evropské tmavé včely, endemického (původního) druhu.
 • Trudon se přímo finančně podílí na zavádění opatření v oblasti ochrany přírody, zároveň do projektu ochrany přímo odvádí 4% z prodeje svíčky Cire
 • Svíčky jsou vyráběny ručně ve francouzské Normandii
 • Svíčky jsou lité do ručně vyráběných sklenic z italského Toskánska, každý kus je originál
 • Knoty svíček jsou vyrobeny z bavlny
 • Všechny vůně Trudon jsou vyvinuty ve spolupráci s renomovanými parfuméry a vyrobeny s maximální péčí a trpělivostí od výběru surovin, přes testování až po finální míchání s voskem

Vyzkoušejte a zamilujete se

Historie značky Trudon

Ze svící Trudon na vás dýchne historie, přenesete se do dob krále Ludvíka či Napoleona Bonaparte. Zavřete oči a zhluboka se nadechněte, ucítíte vůni katedrál i exotického koření. Kolik dnešních značek může říci, že za sebou má téměř 500 let historie, že byly u okamžiků, jež tvořily dějiny? S precizně ručně zpracovanými svícemi Trudon dostanete do ruky kousek historie, váš kousek historie, který ozvláštní a příjemně ovoní každý interiér.

1643 / Claude Trudon se stává majitelem obchodu na ulici Saint Honoré v Paříži. Tam prodává koření a svíčky.

1702 / Michel Brice Péan de Saint Gilles zakládá výrobu na bělení vosků a výrobu svíček ve městě Antony jižně od Paříže

1719 / Výroba se stává Royal Manufacture, jedinou výrobou svíček, která kdy získala tento titul.

1737 / Jérôme Trudon jako dědic Trudon kupuje společnost Royal Wax Manufacture v Antony. Inovuje a zdokonaluje umění výroby dokonale bílých svíček z včelího vosku. Jeho mottem se stává „DEO REGIQUE LABORANT“, což znamená: „Pracují pro Boha a krále.“, „Oni“ jsou v tomto významu včely.

1811 / Značka Trudon dodává své svíce na francouzský císařský dvůr.

1889 / Bratři Carrièrovi, nástupci rodiny Trudonů a know-how, získávají zlatou medaili za inovaci přinesenou do jejich svíček.

V košíku nejsou aktuálně žádné produkty.